Ulga dla klasy średniej – komu przysługuje i jak ją liczyć
Odliczenie stosuje się na podstawie dwóch odrębnych systemów – miesięcznego i rocznego. To powoduje, że rozwiązanie to jest bardzo skomplikowane i może generować wiele problemów zarówno dla podatników, jak i dla pracodawców.
Jednym z głównych filarów Polskiego Ładu w zakresie opodatkowania dochodów osobistych jest zniesienie możliwości odliczania od podatku składki zdrowotnej, w części wynoszącej 7,75 proc. podstawy jej obliczenia. Jak nietrudno się domyślić, bezpośrednim skutkiem takiej zmiany będzie zwiększenie kwoty podatku należnego do zapłaty. Aby zrekompensować brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej, ustawodawca wprowadził nowe odliczenie od dochodu, zwane potocznie ulgą dla klasy średniej.
Zamknięty krąg adresatów
Warto tutaj zaznaczyć, że o ile zmiana polegająca na zlikwidowaniu możliwości odliczenia składki zdrowotnej dotknęła wszystkich podatników, o tyle wprowadzona ulga dla klasy średniej skierowana jest do zamkniętego katalogu adresatów. Przede wszystkim są to szeroko pojęci pracownicy, a więc osoby uzyskujące przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Ulga obejmie również twórców i artystów korzystających z 50-proc. kosztów uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą to pracownicy. Odliczenie przysługuje także przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą, którzy osiągane dochody z działalności gospodarczej opodatkowują według progresywnej skali podatkowej. Co istotne, ulga nie obejmuje osób osiągających przychody z umów zlecenia i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta