Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pułapki Polskiego Ładu dla samorządów

24 stycznia 2022 | Życie Regionów | Anna Cieślak-Wróblewska
Teraz to minister finansów ustala z góry, ile PIT mają dostać samorządy. To złe rozwiązanie
źródło: materiały prasowe
Teraz to minister finansów ustala z góry, ile PIT mają dostać samorządy. To złe rozwiązanie

Zaniżone wpływy z PIT w 2022 r., utrata części podatków od firm, problem z liczeniem płac dla pracowników – rządowa reforma podatkowa ujawnia coraz więcej swoich wad.

Wraz z wejściem w życie ustaw Polskiego Ładu, od stycznia tego roku diametralnie zmienił się system przekazywania udziałów w PIT i CIT do lokalnych budżetów. Wcześniej samorządy otrzymywały wpływy w wysokości odpowiadającej bieżącej sytuacji na rynku, obecnie zaś są to kwoty ustalone z góry przez Ministerstwo Finansów, przekazywane w równych miesięcznych ratach.

Rząd przekonuje, że ma to uchronić samorządy przed wahaniami koniunktury i ustabilizować ich dochody. Samorządowcy replikują, że taka zmiana wcale nie jest dla nich korzystna, a raczej zaniża ich dochody w 2022 r. o co najmniej kilkaset milionów złotych.

Koszt inflacyjny

– Wpływy z PIT podlegają oczywiście wahaniom i można sobie wyobrazić sytuację, że w wyniku krachu gospodarczego nowe zasady wprowadzone przez rząd okazałyby się przydatne – mówi „Życiu Regionów" Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic. – Ale na razie mamy do czynienia z sytuacją, że przez cały rok 2022 będziemy otrzymywać tyle, ile zaprognozował nam resort finansów. Tymczasem dla nikogo nie jest tajemnicą, że presja inflacyjna będzie wymuszać podwyżki płac. Możemy więc z dużą dozą prawdopodobieństwa oczekiwać, że faktyczne wpływy z PIT w 2022 r. w naszym mieście byłyby dużo wyższe niż te ustalone przez MF – wyjaśnia.

– Rozwiązanie dotychczas funkcjonujące nie było złe – zaznacza też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12173

Wydanie: 12173

Spis treści

Reklama

Zamów abonament