Posiłki dla pracowników bez kasy fiskalnej
Spółka nie musi rejestrować na kasie fiskalnej kwot potrącanych pracownikom z wynagrodzenia za usługi cateringowe, które wcześniej nabyła we własnym imieniu, ale na rzecz tych osób. Może to jednak robić na zasadzie dobrowolności.
- Spółka (podatnik VAT czynny) nabywa od firmy zewnętrznej usługi cateringowe (obiady) dla własnych pracowników. Posiłki są przygotowywane w obiektach firmy zewnętrznej, zapakowywane w opakowania jednorazowe i dowożone do siedziby spółki, a następnie przekazywane poszczególnym pracownikom, którzy je zamówili. Wynagrodzenie za posiłki potrącane jest z wynagrodzenia pracownika. W przypadku pracowników niektórych działów pracownik pokrywa jedynie część wartości posiłków (pracodawca częściowo dofinansowuje posiłek tym pracownikom ze środków obrotowych). Spółka nie ma obowiązku zapewnienia pracownikom posiłków profilaktycznych. Spółka rozlicza się za dostarczone posiłki bezpośrednio z firmą zewnętrzną na podstawie zbiorczej faktury. Czy spółka ma obowiązek ewidencjonowania na kasie rejestrującej kwot potrącanych pracownikom z wynagrodzenia z tytułu odpłatności za dostarczane posiłki? A jeżeli nie, to czy może to uczynić dobrowolnie? – pyta czytelniczka.
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT).
Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta