Co się zmieniło w formularzu TPR
Nowe regulacje będą obowiązywały dla transakcji realizowanych przez podatników za 2022 r., jednak część przepisów, np. w zakresie zwolnienia z obowiązku posiadania analiz porównawczych dla małych i mikroprzedsiębiorców czy dla transakcji rajowych ma zastosowanie już od 2021 r.
Zainteresowanie organów podatkowych rozliczeniami wewnątrzgrupowymi ciągle rośnie, a regulacje w tym zakresie cały czas się zmieniają, stwarzając coraz to nowe wyzwania dla podatników. Zmiany te nie ominęły również formularza TPR.
Informacja o tym, że termin na przygotowanie formularza za 2020 r. został przesunięty, została z ulgą przyjęta przez podatników. Jednak MF nie zwalnia i wprowadza kolejne zmiany. W tym artykule podsumujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian wynikających z Polskiego Ładu oraz przybliżymy blaski i cienie formularza TPR.
Warto mieć na uwadze, że w większości nowe regulacje będą obowiązywały od 2022 r., czyli w praktyce podatnicy zmierzą się z nimi w 2023 r. Jednak z części uproszczeń w zakresie przygotowania analiz cen transferowych dla niektórych grup podatników będzie można skorzystać już od 2021 r. Będzie to miało realne przełożenie na wypełnienie obowiązków dotyczących 2021 r. w trakcie 2022 r.
Kogo to dotyczy
Do złożenia formularza TPR są zobowiązane podmioty powiązane zawierające:
- transakcje objęte obowiązkiem sporządzenia dokumentacji cen transferowych;
- transakcje z podmiotami mającymi siedzibę w rajach podatkowych – mimo zniesienia obowiązków sporządzania analiz cen transferowych od 2021 r. przepisy dotyczące transakcji rajowych nie zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta