Mała firma czy korporacja – co będzie lepszym wyborem?
Niektórzy nie wyobrażają sobie kariery poza korporacjami, ale wiele osób stroni od wielkich firm kojarzonych często z uciążliwą wewnętrzną biurokracją. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Ważne, że różnice w płacach się zacierają.
Im mniejsza firma tym niższe zarobki – taka prawidłowość wynika z danych opublikowanych ostatnio przez GUS. A różnice są naprawdę duże. W mikroprzedsiębiorstwach przeciętne wynagrodzenie to 3,5 tys. zł, czyli niemalże dwa razy mniej niż w tych największych (6,3 tys. zł). Nie znaczy to jednak, że ambitni kandydaci powinni omijać małe firmy szerokim łukiem. I to z kilku powodów.
Zacieranie się różnic
Po pierwsze, statystyczne wyliczenia przeciętnych płac nie zawsze odpowiadają rynkowym realiom. – Rzeczywiście zdarza się, że kandydaci biorący udział w procesach rekrutacyjnych w pierwszej chwili utożsamiają oferty mniejszych firm z niższymi zarobkami. Natomiast nie jest to regułą – zaznacza Katarzyna Turowska-Lange, menedżer w firmie rekrutacyjnej Hays Poland. – W praktyce poziom wynagrodzenia zależy od profilu stanowiska, zakresu odpowiedzialności, a przede wszystkim od specyfiki danej organizacji. Większa firma nie zawsze gwarantuje wyższe wynagrodzenie na analogicznym stanowisku. Czasem jest zupełnie na odwrót – podkreśla Turowska-Lange.
– Różnice w wynagrodzeniu tej samej osoby z dokładnie takimi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta