Budowa księżycowej ekonomii
Pomysł „tymczasowego zamrożenia stawki WIBOR", i to na dodatek tylko dla wybranej grupy kredytobiorców, jest wysoce szkodliwy. Wprowadza iluzję, że inflację można obniżyć, nie obniżając popytu w gospodarce.
Prowadzona w Polsce w dobie walki z pandemią polityka makroekonomiczna oparta była na niespotykanej wcześniej ekspansji fiskalnej połączonej z równie ekspansywną polityką pieniężną. Ta pierwsza wprowadzała w życie kolejne „tarcze kryzysowe", nie przerywając uruchomionych programów socjalnych, podczas gdy wydatki z tego tytułu liczone są w setkach miliardów złotych. Ta druga w pełni wspierała ekspansję fiskalną przez politykę zerowych stóp procentowych oraz skup skarbowych papierów wartościowych. W ten sposób ekspansja fiskalna została sfinansowana poprzez dodruk pieniądza.
Niezależnie od oceny konieczności prowadzenia tak ekspansywnej polityki fiskalnej i pieniężnej, od samego jej początku nie powinno ulegać żadnej wątpliwości, że może mieć ona niebezpieczne konsekwencje. Nigdy bowiem na taką skalę nie była w Polsce wcześniej stosowana polityka zerowych nominalnych stóp procentowych wzmocniona ekspansją podaży pieniądza w połączeniu z tak dużą ekspansją fiskalną. Efekty takiej polityki są oczywiste: skokowy wzrost relacji długu do PKB i od lat niespotykana wysoka inflacja. Ktoś kiedyś będzie musiał spłacić ten dług i trzeba będzie obniżyć inflację.
Transfer bogactwa
Wysoka inflacja jest czynnikiem ograniczającym wzrost gospodarczy. Im ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta