Prawo do sądu
Wyrok stabilny, pewny, niewzruszalny jest tak samo ważny dla strony wygranej, jak i przegranej.
Prawo do sądu jest we współczesnym świecie podstawową gwarancją praw człowieka. W ważnych życiowo sprawach, jak np. stwierdzenie nabycia spadku, rozwód, adopcja, alimenty, ubezwłasnowolnienie, naprawienie szkody czy podział majątku, obywatele zwracają się do sądów o rozwiązanie ich problemów. Są też sprawy, które w życiu człowieka mają znaczenie fundamentalne. Chodzi w nich bowiem nie tylko o zapłatę czy sprawy majątkowe, ale też o wymierzenie sprawiedliwości za krzywdę i słuszną karę dla sprawcy. Dla takich spraw dla nas, obywateli, są stworzone sądy, aby nikt nie musiał uciekać się do samopomocy czy zemsty.
Sądy nie są powołane do działania na zapotrzebowanie polityków, powinny więc być apolityczne. Dlatego muszą być niezależne i niezawisłe. Również w odbiorze zewnętrznym powinny być postrzegane jako niezawisłe. Nie ma żadnej sumy pieniędzy, która zrekompensowałaby stronie brak prawa do sądu. Każdy zaś, nawet największy zbrodniarz, ma prawo do uczciwego i rzetelnego procesu przed niezawisłym sądem.
Rzetelny, uczciwy proces
Niedawno media pisały o sprawie śmiertelnego potrącenia jadącej rowerem dziennikarki. Poruszająca historia, w której sąd w Wągrowcu ostatecznie orzekł karę bezwzględnego pozbawienia wolności za nieudzielenie poszkodowanej w tym wypadku pomocy.
Szokujące jest uzasadnienie tego wyroku, albowiem wynika z niego, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta