Ograniczenia należy wprowadzać z umiarem
Sytuacja na Wschodzie może skłaniać władze do ogłoszenia stanu nadzwyczajnego. Wolności jednak nie można ograniczać ponad potrzeby.
– Polska spokojnie i konsekwentnie przygotowuje się na różnego rodzaju sytuacje – zapewniał we wtorek prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej, poświęconej ryzyku wybuchu konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą. Jakie środki może zastosować rząd? Dzień wcześniej wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki nie wykluczył, że na części lub całości terytorium kraju może zostać wprowadzony stan wyjątkowy m.in. ze względu na możliwy napływ uchodźców z Ukrainy.
Dwa różne stany
Na razie nikt z rządzących nie przesądza, jakie środki mogą zostać wprowadzone. Należy się liczyć z wprowadzeniem któregoś ze stanów nadzwyczajnych przewidzianych w konstytucji: stanu wyjątkowego lub wojennego.
Stan wyjątkowy przewidziano na sytuacje dotyczące wewnętrznych spraw Polski: zagrożenia konstytucyjnego ustroju, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. Z kolei stan wojenny dotyczy – jak przewiduje ustawa o tym stanie – „zewnętrznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta