Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejęcie odwrotne zgodnie z wytycznymi MSSF

16 lutego 2022 | Rachunkowość | Marta Putek

Dynamicznie zmieniające się otoczenie oraz postępujące procesy globalizacyjne wymuszają na jednostkach gospodarczych poszukiwanie rozwiązań, które nie tylko umożliwią im przetrwanie i utrzymanie się na rynku, ale także rozwój i ekspansję na nowe rynki. W związku z tym przedsiębiorstwa coraz częściej nawiązują różnego rodzaju formy współpracy.

Połączenia jednostek gospodarczych a zwłaszcza połączenia prawne, stanowią jeden z najsilniejszych rodzajów powiązań pomiędzy jednostkami gospodarczymi. Jedną z form, jakie mogą przybierać są przejęcia, polegające na przejęciu kontroli nad jedną jednostką przez inną jednostkę. Wśród nich na szczególną uwagę ze względu na swoją specyfikę zasługują tzw. przejęcia odwrotne, w których odwróceniu ulegają typowe relacje pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w procesie połączenia, gdyż przedmiotem przejęcia stają się jednostki posiadające kontrolę nad jednostkami, które je przejmują.

Aby móc ustalić, czy opisana transakcja jest przejęciem czy odwrotnym przejęciem należy poznać definicje zawarte w MSSF 3.

Definicje

Zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF 3) połączenie jednostek definiuje się jako: Transakcja lub inne zdarzenie, w którym jednostka przejmująca obejmuje kontrolę nad jednym lub większą liczbą przedsięwzięć. Transakcje określane niekiedy jako „prawdziwe fuzje” lub „fuzje równych” stanowią także połączenie jednostek w rozumieniu niniejszego MSSF. Należy podkreślić że MSSF 3 wskazuje jakich typów transakcji ten standard nie obejmuje:

∑ tworzenia wspólnych przedsięwzięć;

∑ nabywania składnika aktywów lub grupy aktywów niestanowiących przedsięwzięcia oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12193

Wydanie: 12193

Spis treści
Zamów abonament