Warto poznać swoje mocne strony, bez względu na wiek i stanowisko
Dobra wiadomość dla pracowników, którzy chcą się rozwijać zawodowo. Pracodawcy, próbując zapobiec rotacji kadr, coraz częściej decydują się na inwestycje w programy talentów, obejmując nimi już nie tylko młode, ale i starsze osoby.
Główny dziś powód zmiany pracy? Nie są już nim wyższe zarobki w nowej firmie, które – jak wynika z najnowszego badania agencji zatrudnienia Randstad – najczęściej motywowały Polaków do zmiany pracodawcy przez ostatnie dwa lata. Teraz, podobnie jak w czasach rynku pracownika, w 2019 r., osoby, które ostatnio przeszły do nowej firmy, najczęściej (aż 44 proc.) tłumaczą to chęcią rozwoju zawodowego. Argument wyższej płacy wskazało 37 proc. badanych.
Wspólny interes pracownika i szefa
– Wzrost znaczenia rozwoju zawodowego może wynikać z coraz większej świadomości zmian, które zachodzą na rynku pracy w związku z przemianami cyfrowymi i technologicznymi – ocenia Mateusz Żydek, rzecznik Randstad Polska. Jak przypomina, kwestia utrzymania zatrudnienia do emerytury oraz sięgania po lepsze (m.in. lepiej płatne) oferty pracy coraz bardziej uzależniona jest od posiadania tzw. kompetencji przyszłości i umiejętności adaptacji. Stąd też wielu pracowników stawia na uzyskiwanie wiedzy, zdobywanie nowych kwalifikacji, przekwalifikowanie się.
Część pracodawców dostrzega ten trend. Zdają sobie sprawę, że – jak przypomina Monika Hryniszyn, dyrektor personalna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta