Reorganizacja w spółkach pełna pułapek
Polski Ład wprowadził zmiany w dotychczasowych zasadach warunkujących neutralność podatkową przy łączeniu czy podziale spółek oraz wymianie udziałów.
Większość podatników kojarzy Polski Ład z głośno komentowanymi zmianami w sposobie ustalania składki zdrowotnej, podwyższeniem tzw. kwoty wolnej czy ulgą dla klasy średniej. Przyjęte przez ustawodawcę regulacje przewidują również wiele zmian, które nie przebijają się do debaty publicznej, a mogą mieć duży wpływ na podejmowane przez spółki decyzje co do planowanych reorganizacji. Nowe przepisy przewidują bowiem wprowadzenie dodatkowych warunków dla zachowania neutralności podatkowej transakcji wymiany udziałów oraz łączenia i podziałów spółek.
Dotychczasowa regulacja
Według regulacji obowiązujących do końca ubiegłego roku, połączenia, podziały, wymiana udziałów oraz wniesienie wkładu niepieniężnego były, zasadniczo, neutralne podatkowo. Ustawa warunkowała te skutki, począwszy od przeprowadzenia działań reorganizacyjnych z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych od spełnienia dodatkowych wymogów określonych w przepisach. Przykładowo, przy wymianie udziałów takim warunkiem było uzyskanie większości praw głosu w nabywanej spółce lub zwiększenie ich ilości.
Zasada neutralności podatkowej połączeń i podziałów, wymiany udziałów oraz aportów wprowadzona została do polskiego porządku prawnego w związku z implementacją przepisów unijnej dyrektywy Rady z 2009 roku.
Restrukturyzacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta