Licencje end user nie podlegają podatkowi u źródła
Uzyskiwane przez zagranicznego dostawcę wynagrodzenie z tytułu licencji dla klientów końcowych na programy komputerowe od dystrybutora oprogramowania nie stanowi przychodów z „należności licencyjnych”.
Takie stanowisko wyraził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 grudnia 2021 r. (0111-KDIB2-1.4010.507.2021.1.BJ).
Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, który prowadzi jako pośrednik działalność w zakresie dystrybucji programów komputerowych. Spółka zawarła umowę dystrybucyjną z dostawcą oprogramowania, który jest rezydentem podatkowym w Finlandii. Przedmiotem umowy jest udostępnianie dystrybutorowi oprogramowania w celu jego późniejszej odsprzedaży klientom końcowym (end user). Dystrybutorowi przysługuje prawo wprowadzenia systemu do obrotu oraz jego używania na terytorium Polski. Jednocześnie, dostawca nie przenosi na dystrybutora autorskich praw majątkowych ani nie udziela mu licencji. Funkcja spółki sprowadza się do pośredniczenia w zakresie sprzedaży dostępu do oprogramowania od dostawcy na rzecz klientów końcowych.
Wnioskodawca zapytał, czy uzyskiwane przez dostawcę wynagrodzenie jest przychodem z należności licencyjnych, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT i w związku z tym, czy spółka jest obowiązana do pobrania podatku u źródła na podstawie art. 26 ust. 1 tej ustawy.
Zgodnie z potwierdzonym przez organ stanowiskiem spółki - wynagrodzenie, które otrzymuje dostawca z tytułu zawartej z dystrybutorem umowy, nie stanowi przychodów z należności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta