Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusz Pomocy, czyli kolejne wyzwanie dla samorządów

29 marca 2022 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Konieczność zaspokojenia potrzeb uchodźców z Ukrainy jest także zadaniem dla samorządowych budżetów. Przepisy tzw. „specustawy uchodźczej” nie rozwiążą problemów z finansowaniem wydatków bieżących.

Wydaje się, że pomoc uchodźcom z Ukrainy w szerszym zakresie może stać się swego rodzaju zadaniem własnym gmin. Zadanie takie nie jest wprost wymienione w przepisach art. 7 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Uchodźców, którzy mają zamiar skorzystać ze stałego pobytu w polskich gminach należy uznać za mieszkańców tych jednostek samorządu. Tym samym stają się oni członkami gminnych wspólnot samorządowych i ich potrzeby stają się „zbiorowymi potrzebami wspólnoty samorządowej” w rozumieniu art. 7 ust. 1 u.s.g. oraz art. 166 ust. 1 konstytucji. Konsekwencją jest przyjęcie, że zaspokajanie tych potrzeb jest zadaniem publicznym gmin, o charakterze zadania własnego.

Nowe zadania zlecone

Całokształtu zadań samorządów, realizowanych w związku z trwającym kryzysem, nie można potraktować jako zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Z ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583 z późn. zm.; dalej: specustawa uchodźcza) wynika, że tylko niektóre zadania mają taki charakter. Zgodnie z przepisami specustawy uchodźczej, zadaniami zleconymi są:

∑ wykonanie obywatelowi Ukrainy nieodpłatnej fotografii na potrzeby złożenia wniosku o nadanie numeru PESEL;

∑ zadania wykonywane na podstawie polecenia wojewody, które dotyczą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12228

Wydanie: 12228

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament