Jak chronić społeczność akademicką
Każda uczelnia powinna wdrożyć kompleksową strategię bezpieczeństwa cybernetycznego obejmującą systemy, komunikację, dane, ludzi i urządzenia. To niezbędny element cyfrowej transformacji.
Cyberbezpieczeństwo powinno być na liście priorytetów każdej placówki edukacyjnej. Szczelny system ochrony jest ważny z kilku powodów: zmiany modelu edukacji, który coraz częściej realizowany jest w trybie hybrydowym, przenoszenia zasobów do chmury oraz bezpiecznego ich przechowywania, co wymaga weryfikacji dostępu i mocnej kontroli tożsamości. – Bezpieczeństwo to proces ciągły, który wymaga wdrożenia inteligentnych, uczących się narzędzi i sprawdzonych praktyk minimalizujących zagrożenia. W przypadku tak dużych i skomplikowanych organizacyjnie podmiotów jak uczelnie dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług jednego dostawcy dostarczającego zarówno rozwiązania do pracy i komunikacji, jak i odpowiednie, centralnie zarządzane zabezpieczenia. Zaniedbania w kwestii bezpieczeństwa są jednoznaczne z godzeniem się na ryzyko, które dotyczy całej społeczności akademickiej. Dlatego każda szkoła wyższa powinna posiadać strategię cyberbezpieczeństwa, która musi być również stałym elementem budżetu uczelni, by w razie potrzeby można było inwestować w kolejne narzędzia z obszaru cybersecurity – mówi Barbara Michalska, dyrektorka rynku edukacyjnego w polskim oddziale Microsoft.
Wzmocnienie ochrony środowiska IT jest w sektorze edukacji i szkolnictwa wyższego szczególnie istotne, ponieważ znajduje się on w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o liczbę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta