Upadek Polskiego Ładu nie zmniejszy chaosu
Jedyna korzyść z zapowiedzianej zmiany to wycofanie się z kompromitującej i kosztownej reformy. Ale nie powinno się tego robić w czasie wojny ani w trakcie roku podatkowego.
Zmiany w podatkach, na pozór korzystne, ale wywołujące dalszy chaos, ryzyko kilkunastoprocentowej inflacji i wzrost zadłużenia państwa, uderzają w bezpieczeństwo ekonomiczne Polski. A bez tego nie da się zapewnić bezpieczeństwa militarnego.
Kolejne zaskoczenie
Rząd znowu z zaskoczenia zaproponował istotne zmiany w systemie podatkowym. Zdziwienie budzi, że robi to w trakcie roku podatkowego i w trakcie wojny, która pociąga za sobą wzrost niepewności, realne koszty ekonomiczne związane z kryzysem humanitarnym oraz obronnością. Rząd zapowiada reformę, która stwarza z jednej strony ryzyko podatkowe typowe przy każdej zmianie prawa, a z drugiej – ryzyko dla finansów publicznych z powodu jeszcze szybszego wzrostu długu publicznego.
Propozycja podatkowa rządu wpisuje się w długotrwały proces nękania podatników i płatników oraz biur księgowych kolejnymi zmianami. Przeprowadzenie ostatnich pięciu nowelizacji prawa podatkowego w trzy miesiące oraz zmiana prawie 1000 przepisów już skutkują ogromnymi kosztami pośrednimi związanymi ze zmianami systemów księgowych, biznesplanów czy inwestycji.
Owszem, obecna propozycja rządu naprawia pewne mankamenty wcześniejszych przepisów, ale zmiany te są przede wszystkim reaktywne wobec wcześniej popełnionych błędów czy nieprzemyślanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta