Bogusław Chrabota: O wrogach wolności trzeba mówić głośno
"Gazeta Wyborcza", nasz bezpośredni konkurent, wieści na pierwszej kolumnie „Media mają trudniej" i przywołuje kolejny spadek Polski w rankingu wolności prasy. Tym razem z 64. na 66. miejsce; to bolesna degradacja o dwa miejsca w ciągu roku. Przed nami nie tylko Kosowo, Macedonia Północna i Czarnogóra, ale także – o zgrozo – Cypr, Mauritius i Papua-Nowa Gwinea. O tych ostatnich wiem niewiele, ale Cypr znam całkiem nieźle i nigdy, w związku z dramatem podziału wyspy na dwie części, nie był dla mnie wzorcem swobody debaty publicznej.
Za Polską są oczywiście Węgry, ale i Grecja, zdegradowana po zamordowaniu w kwietniu 2021 r. dziennikarza śledczego Giorgiosa Karaiwaza. W Polsce na szczęście do dziennikarzy się nie strzela, niemniej przeciw nam przemawia nie tylko liczba procesów wytaczanych dziennikarzom, ale przede wszystkim ograniczanie dziennikarzom dostępu do informacji publicznej i kontrola partyjna nad mediami publicznymi. Nie bez znaczenia było również przejęcie przez kontrolowany przez władzę polityczną PKN Orlen dzienników regionalnych grupy Polska Press. W tym ostatnim przypadku, trzeba to stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, deklaracje kierownictwa Orlenu, że grupa nie będzie angażowana do polityki partyjnej i obejdzie się bez czystek niewygodnych dziennikarzy, okazały się obietnicami bez pokrycia. Zmieniono kierownictwo i część zespołu większości gazet grupy, a jej tytuły wspierają rządzących. Sfera wpływów medialnych rządzącej prawicy poważnie więc się zwiększyła. Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta