Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak Rosjanie demontowali jedność Europy

07 maja 2022 | Plus Minus | Jędrzej Bielecki
Na fali kryzysu finansowego w Katalonii poszybowało poparcie dla ruchu separatystycznego, który, co dziś jest już jasne, miał kontakty z Kremlem. W 2017 r. w prowincji zorganizowano nielegalne referendum,  a Moskwa bez wytchnienia lansowała tezę  o rzekomo skrzywdzonych Katalończykach  i prześladowcach z Madrytu. Hiszpania nigdy nie była tak blisko rozpadu jak wtedy. Na zdjęciu marsz z okazji „La Diady”, święta narodowego Katalonii, Barcelona, wrzesień 2021 r.
źródło: Forum
Na fali kryzysu finansowego w Katalonii poszybowało poparcie dla ruchu separatystycznego, który, co dziś jest już jasne, miał kontakty z Kremlem. W 2017 r. w prowincji zorganizowano nielegalne referendum, a Moskwa bez wytchnienia lansowała tezę o rzekomo skrzywdzonych Katalończykach i prześladowcach z Madrytu. Hiszpania nigdy nie była tak blisko rozpadu jak wtedy. Na zdjęciu marsz z okazji „La Diady”, święta narodowego Katalonii, Barcelona, wrzesień 2021 r.

Kreml działa zawsze wedle tego samego wzorca. Najpierw wspiera, zdawałoby się marginalne, partie polityczne, które jednak stopniowo narzucają ton debaty publicznej. A z pozoru niewinne inwestycje z czasem korumpują czołowych polityków. W ten sposób Rosja dostała się do serca Zachodu.

Trzypiętrowy Witanhurst House w północnej części Londynu ma 65 pomieszczeń. Budowla z czerwonej cegły jest otoczona wielkim parkiem i odseparowana od ulicy wysokim murem. Dzięki temu Andriej Guriew, jeden z bliskich Kremlowi przedsiębiorców, mógł do niedawna być tu w pełni swobodny. Tylko królowa ma w stolicy większą rezydencję, pałac Buckingham.

Od kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, rosyjscy oligarchowie przestali jednak czuć się na Wyspach jak w domu. Nawet najbardziej znani z nich, jak Roman Abramowicz czy Aliszer Usmanow, choć głęboko wtopili się w brytyjskie społeczeństwo, przejmując takie ikony królestwa jak kluby piłkarskie Chelsea i Arsenal, musieli przynajmniej na razie pożegnać się z kupionymi tu nieruchomościami: zostały przez władze zamrożone, choć nie skonfiskowane. Łącznie tym procederem objęto rezydencje w takich ekskluzywnych dzielnicach jak Belgravia czy Highgate o wartości blisko 2 mld dol., które należały do 2,6 tys. Rosjan mających dzięki tzw. złotym wizom prawo do stałego pobytu na Wyspach. Kwoty robią wrażenie, ale i tak są tylko czubkiem góry.

– Majątek rosyjskich oligarchów zainwestowany poprzez giełdę w Londynie szacujemy na ponad 500 mld dolarów. To by wystarczyło na odbudowę Ukrainy. Ale przejęcie tych aktywów nie będzie łatwe. To przeważnie środki zainwestowane w rajach podatkowych za pośrednictwem złożonych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12260

Wydanie: 12260

Zamów abonament