Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pakistan. Mocarstwo atomowe w fazie rozkładu

07 maja 2022 | Plus Minus | Mariusz Janik
Karaczi, marzec 2022 r.
źródło: Getty Images
Karaczi, marzec 2022 r.

Mocarstwo atomowe pogrążające się w politycznym chaosie? Jakby światu nie dość było wojny w Ukrainie, taki scenariusz realizuje się właśnie w Pakistanie.

Sahib Bajwa przemówił głosem Ameryki, gdy tylko Imran Khan spróbować stworzyć dla Pakistanu prawdziwie niezależną politykę zagraniczną. Dowódcy armii znów martwią się o swoje dolary" – tak podsumowywał na łamach magazynu „The Diplomat" politykę szefa sztabu, Qamara Javeda Bajwy i reszty generalicji, Aun, student socjologii jednej z pakistańskich uczelni. „Imran Khan miał rację, mawiając zwykle, że armia bierze pieniądze od Ameryki za nękanie własnego ludu. To samo Amerykanie właśnie zrobili, usuwając jedynego uczciwego przywódcę, jakiego ten kraj kiedykolwiek miał" – sekundował mu menedżer jednej z nielicznych w kraju agencji marketingu internetowego.

Od niemal trzech tygodni kraj dysponujący arsenałem nuklearnym, posiadający liczną grupę wrogów, pogrąża się w kryzysie konstytucyjnym. Prawie cztery lata rządów partii Teheek-e-Insaf (Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości – PTI) obfitowały w spory i kontrowersje. Ostatecznie opozycja wysadziła z siodła PTI, a także jej twórcę, przewodniczącego i szefa rządu – Imrana Khana. Doszło do tego później, niż można się było spodziewać. Na początku marca partie opozycyjne zażądały głosowania nad wotum nieufności dla gabinetu Khana. Ten kontratakował, domagając się od prezydenta kraju rozwiązania parlamentu, a potem ogłoszenia wcześniejszych wyborów. Bezskutecznie – 10 kwietnia przegrał głosowanie i został...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12260

Wydanie: 12260

Zamów abonament