Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Streaming i socrealizm

14 maja 2022 | Plus Minus | Jan Maciejewski
źródło: Mirosław Owczarek

Poprawność polityczna niszczy opowieść. Seriale, komiksy i gry nie próbują już konsumentów zabawić, ale uświadomić.

Poprawność polityczna to deficytowy model biznesowy. Przekonała się o tym praktycznie każda z branż i marek. Bojkoty, spadki sprzedaży, lecące na łeb na szyję ceny akcji – to od pewnego czasu chleb powszedni popkulturowych bojowników o lepszy, bardziej inkluzywny i tolerancyjny świat. Zmierzyć musiał się z tym Disney po przejęciu praw do stworzenia kolejnych części „Gwiezdnych wojen", których dialogi napakował nieznośnym dla fanów stężeniem progresywnego przekazu. Jeden z dyrektorów firmy Marvel otwarcie przyznał, że te z ich komiksów, które otwarcie promują poprawne politycznie treści, sprzedają się dużo słabiej od mniej zideologizowanych produktów. Wśród powodów spadku cen akcji Netfliksa komentatorom zdarza się zaś wymieniać natrętne wpychanie do praktycznie każdej fabuły wątków ideologicznych.

Z podobną prawidłowością mamy do czynienia w świecie gier. Badacze tego rynku już dekadę temu zorientowali się, że promowanie postępowych wartości kosztem spójności opowieści czy logiki kreowanego świata wpływa negatywnie na sprzedaż.

W każdej z tych historii występują podobne elementy. Przede wszystkim odejście od zasady „klient ma zawsze rację". Twórcy „Gwiezdnych wojen" stwierdzili, że reakcja widzów na ich ostatnie dzieła była podyktowana faktem, iż „podświadomie obawiają się silnych postaci kobiecych". Jeszcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12266

Wydanie: 12266

Zamów abonament