Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jan Maciejewski: Trzy porażki w dzień zwycięstwa

14 maja 2022 | Plus Minus | Jan Maciejewski

Jednym z najbardziej popularnych filmików w historii youtube'owego kanału propagandowej rosyjskiej telewizji Russia Today była relacja ze składania przez Władimira Putina wieńców na grobach żołnierzy Armii Czerwonej. Tym, co przyniosło mu tak ogromną popularność, były strugi ulewnego deszczu padające na stojącego niewzruszenie, niezakrytego parasolem prezydenta Federacji Rosyjskiej. „Czymże jest przemoczony do suchej nitki garnitur wobec poświęcenia krasnoarmiejców" – zdało się brzmieć przesłanie tamtego nagrania.

W tym roku Rosjanie otrzymali na 9 maja prezent w postaci tego samego, tylko że znacznie podretuszowanego kadru. Oblanie rosyjskiego ambasadora czerwoną farbą podczas próby oddania w „dzień zwycięstwa" hołdu żołnierzom Armii Czerwonej było z punktu widzenia rosyjskiej propagandy wydarzeniem wręcz wymarzonym. Podbiciem dokładnie tych nut w rosyjskiej duszy, których brzmienia potrzebuje teraz Kreml. „Czymże jest zniszczony garnitur i zagrożenie publicznym linczem wobec poświęcenia naszych chłopców" – mówiły Rosjanom zdjęcia z Warszawy.

Zresztą, dość bierna postawa rosyjskiej ochrony, sam fakt urządzenia przez ambasadora Andriejewa tego eventu – którego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12266

Wydanie: 12266

Zamów abonament