Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Marek Belka: Walka z inflacją musi boleć

14 maja 2022 | Plus Minus
autor zdjęcia: Łukasz Szeląg
źródło: reporter

Prawica polska ma to do siebie, że jest bardziej socjalistyczna, w najgorszym znaczeniu tego słowa, niż polska lewica. Stara się za wszelką cenę, nawet jeżeli jest to bezsensowne, nie dopuszczać do spadku tempa wzrostu gospodarczego - mówi Marek Belka, europoseł, były premier i prezes NBP.

Plus Minus: Czy ogarnia pana groza, gdy patrzy pan na inflację, która jest dwucyfrowa i jeszcze się rozkręca?

Tak.

Czyżby sądził pan, że jesteśmy na drodze powrotu do hiperinflacji?

Nie, ale pamiętam koszty walki z inflacją, pod koniec lat 90., a była ona wtedy na obecnym poziomie, tyle że miała charakter lekko spadkowy, a obecna inflacja się rozkręca. Wtedy ponieśliśmy ogromne koszty społeczne, walcząc z inflacją. Teraz mogą one być jeszcze wyższe.

Zanim dojdziemy do końcówki lat 90., chciałam pana spytać o ich początek, kiedy mieliśmy do czynienia z hiperinflacją. Co było jej przyczyną?

To była inflacja transformacyjna, spowodowana przede wszystkim uwolnieniem cen, głównie energii. Można powiedzieć, że mamy tu analogię z dzisiejszymi czasami – wzrost cen energii nakręca i obecną inflację. Tamta inflacja w pierwszym miesiącu wyniosła jakieś 80 proc., później spadała, ale i tak dość długo utrzymywała się na wysokim poziomie.

Zgodnie z danymi GUS w 1990 roku inflacja sięgnęła 585 proc., ale już rok później wyniosła 70 proc. i w kolejnych latach spadała. Jednak do końca dekady była dwucyfrowa. Dlaczego?

Wysoka inflacja utrzymywała się tak długo z powodu mechanizmu pełzającej dewaluacji złotego, który został wprowadzony w 1993 roku.

Na czym to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12266

Wydanie: 12266

Zamów abonament