Dłuższą dniówkę w systemie równoważnym różnie się kwalifikuje
Praca ponad zaplanowany w grafiku czas nie tworzy jednolitej pracy nadliczbowej. Mogą wystąpić nadgodziny dobowe, średniotygodniowe czy praca w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
∑ Pracownik pracuje w systemie równoważnym w jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych. Zgodnie z regulaminem pracy, praca świadczona jest od poniedziałku do piątku i na te dni planowana jest też w harmonogramach. Sporadycznie zdarza się oczywiście, że zlecana jest dodatkowo w soboty. W tygodniu pracownik miał zaplanowane: w poniedziałek 10 godzin pracy, we wtorek i środę po 8, w czwartek 6 godzin, w piątek 12 godzin. Pojawiło się kilka dodatkowych zamówień i w rezultacie pracował każdego dnia pracy po 2 godziny dłużej, i dodatkowo 6 godzin w sobotę. W jaki sposób to rozliczyć? Czy wszystkie przepracowane dodatkowo godziny kwalifikować od razu jako nadgodziny? – pyta czytelniczka.
W poniedziałek, wtorek, środę i piątek powstaną po 2 nadgodziny dobowe (przy czym w piątek wystąpi naruszenie minimalnego odpoczynku dobowego). W czwartek przekroczenie zaplanowanego czasu doprowadzi z końcem okresu rozliczeniowego do powstania nadgodzin średniotygodniowych. Sobotnią pracę należy zrekompensować dniem wolnym od pracy udzielonym w terminie ustalonym z pracownikiem do końca trwającego okresu rozliczeniowego.
Praca ponad zaplanowany w grafiku czas to praca dodatkowa, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta