Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stosowanie kryterium wieku może nie być dyskryminujące

19 maja 2022 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

Zasada niedyskryminacji ze względu na wiek może doznawać ograniczenia przez krajowe przepisy. Musi jednak istnieć do tego racjonalne uzasadnienie wynikające np. z polityki zatrudnienia, rynku pracy czy kształcenia zawodowego.

Względnie klasyczna sprawa pod sygnaturą C-914/19 Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotycząca kwestii dyskryminacji ze względu na wiek, pochodzi z Włoch i  powstała na tle regulacji zawodu notariusza. Jak wiadomo, system notarialny we Włoszech jest dość zbliżony do polskiego, więc realia tej sprawy powinny być zrozumiałe.

Granica 50 lat

Dekretem z 21 kwietnia 2016 r. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło konkurs oparty na egzaminach, mający na celu obsadzenie 500 stanowisk notariuszy. Dekret ten ustalił granicę wieku dla uczestników tego konkursu na 50 lat, zgodnie z art. 1 ustawy nr 1365/1926. GN, kandydatka, zaskarżyła ten dekret do Tribunale amministrativo regionale per il Lazio (regionalnego sądu administracyjnego dla Lacjum, Włochy). Na jego mocy została wykluczona z egzaminów pisemnych ze względu na to, że w dniu publikacji ogłoszenia o konkursie osiągnęła wiek 50 lat.

Sąd ten orzekł o zastosowaniu środka tymczasowego, na mocy którego GN została dopuszczona do udziału w postępowaniu konkursowym. Zdała z pozytywnym wynikiem wszystkie egzaminy wspomnianego konkursu. Wyrokiem z 28 listopada 2019 r. sąd ten uznał skargę GN za niedopuszczalną ze względu na to, że po pomyślnym przejściu egzaminów konkursowych straciła ona wszelki interes prawny. Sprytna ucieczka, stosowana przez sądy na całym świecie.

Ministerstwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12270

Wydanie: 12270

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament