Susze dotkliwsze dla gospodarki
Wywołane działalnością człowieka zmiany klimatu doskwierają coraz bardziej. Tylko w ciągu dwóch ostatnich dekad częstotliwość występowania susz na świecie wzrosła o niemal jedną trzecią. Ich skutki uderzają w gospodarkę.
Pogłębiający się kryzys klimatyczny wpływa na występowanie susz, których skutki są coraz bardziej odczuwalne. Według badania opublikowanego niedawno na łamach Nature Climate Change winę za to ponosimy w ogromnej mierze sami, gdyż zdaniem naukowców ok. 40 proc. intensywności suszy wynika ze zmian klimatu będących efektem działalności człowieka.
6 mld ludzi do przesiedlenia
Według najnowszego raportu Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia (UNCCD) w latach 1970–2019 susze przyczyniły się do co najmniej 650 tys. zgonów w krajach rozwijających się. Jeżeli nie uda się powstrzymać ocieplania się planety, do końca dekady 700 mln ludzi może z powodu suszy zostać zmuszonych do przesiedlenia, a do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 5,7 miliardów.
Katastrofalny wpływ suszy jest odczuwalny również gospodarczo – szacuje się, że występujące w latach 1998-2017 spowodowały straty w wysokości co najmniej 124 mld dolarów. W tym samym czasie borykające się z suszą Indie odnotowały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta