Zanim sąd wymierzy karę, prześwietla oskarżonego
By wyrok skazujący był sprawiedliwy, musi uwzględniać to, co świadczy i dobrze, i źle o podsądnym.
Znany aktor, polityk, piosenkarka mają być karani tak samo sprawiedliwie jak sklepikarz ciężko pracujący całymi dniami – zgadzają się sędziowie. Nie oznacza to jednak, że ich życie przed popełnieniem przestępstwa czy wykroczenia nie będzie mieć wpływu na wysokość kary.
Celebryta też człowiek
Niedawno Beata Kozidrak usłyszała wyrok za jazdę pod wpływem alkoholu. Prokuratura planuje apelować, bo w jej ocenie kara okazała się „wyjątkowo łagodna”. W sieci krąży fragment uzasadnienia, w którym sędzia Agata Pomianowska wskazuje dorobek artystyczny piosenkarki jako jedną z okoliczności łagodzących.
Inny przykład: siedmioletni chłopczyk dręczony przez ojczyma ucieka na komisariat, by poskarżyć się na swoje życie. Ojczym dostaje pięć lat więzienia, matka, która to wszystko widziała, rok w zawieszeniu. Powód? Bała się odejść z powodu braku pieniędzy.
I kolejny: 18-letni narkoman wychowywany w domu dziecka włamuje się do „bogatego domu”. Na drodze do posesji staje mu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta