Powrót związkowca
W Stanach Zjednoczonych nastąpił wysyp inicjatyw związkowych. Ich pojawianie się napędzają rosnące nierówności społeczno-ekonomiczne, uczucie bezsilności i brak poczucia bezpieczeństwa.
W grudniu 2021 r. pracownicy jednej z kawiarni Starbucksa w Buffalo przegłosowali utworzenie związku zawodowego, pierwszego w firmie. Szybko ich śladem poszły kolejne lokale. Obecnie związki działają już w ponad 50 kawiarniach tej sieci, a w ponad 200 innych pracownicy szykują się do głosowania.
Za utworzeniem związku zawodowego w marcu 2022 r. opowiedzieli się m.in. pracownicy nowojorskiego sklepu ze sprzętem i ubraniami sportowymi R.E.I., a potem największego nowojorskiego magazynu Amazona w dzielnicy Staten Island – który przeszedł do historii jako pierwsza uzwiązkowiona placówka tej korporacji. Amazon to drugi po Walmarcie największy pracodawca w USA, uchodzący za niezwykle nieprzyjazny dla związków zawodowych. W maju Izba Reprezentantów zagłosowała, głównie za sprawą demokratycznych ustawodawców, nad uznaniem prawa do zrzeszania się pracowników Kongresu.
Do głosowania szykują się pracownicy m.in. sklepów Apple’a w Atlancie i Baltimore oraz pierwszego z lokali sieci sklepów wielobranżowych Target w Wirginii. Ci ostatni mają nadzieję, że będą katalizatorem, tak jak ci ze Starbucksa w Buffalo, i uda im się zrzeszyć kolegów i koleżanki w sklepach tej sieci w całym kraju w jednym związku – Target Workers Unite.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta