Pokolenie empatycznych egoistów
Młodzi są antysystemowi. PSL, PO, PiS, to partie ich rodziców, część świata starszych, przeciwko któremu się buntują. A oni budują własną rzeczywistość. Są bardzo skoncentrowani na sobie. Nawet gdy walczą o wielkie sprawy, np. zmiany klimatu, to mówią, że to dla siebie. Rozmowa z Marcinem Dumą, prezesem IBRIS
Kiedy nasze społeczeństwo wybuchnie?
Dlaczego ma wybuchnąć?
Bo co rusz słychać sygnały o tym, że ludzie się zbuntują. Mieszkania są prawie niedostępne, samochody i transport drożeją. Kto dziś kończy studia, nie ma najlepszej perspektywy...
Takie postrzeganie nastrojów młodych wynika trochę z dziaderstwa.
Dlaczego?
Oni patrzą na świat inaczej. Jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę i przed podwyżkami stóp procentowych przeprowadziliśmy wśród młodych kompleksowe badanie, razem z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Sprawdzaliśmy, czego by chcieli, co ich napędza, a także jak można ich pogrupować w zależności od prezentowanych postaw. Bo wiadomo, że nie są jednorodni.
Jak ich podzieliliście?
Wyróżniliśmy trzy główne grupy. Oczywiście, nie są one idealne i nie każdy perfekcyjnie się w nich mieści. Czasem te postawy się też mieszają. Natomiast uogólniając, mamy: zamkniętych na świat konserwatystów, zdystansowanych potencjalnych emigrantów oraz zaangażowanych wojowników. Każda z tych grup patrzy na świat nieco inaczej i ma inne wobec niego oczekiwania.
I jeżeli pytamy się o to, czy ci młodzi za chwilę się zbuntują, to oni... już są zbuntowani. Ale nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta