Grupa spółek: być nią, czy nie?
Częstym pytaniem w ostatnim czasie jest to, czy warto korzystać z nowelizacji kodeksu spółek handlowych wprowadzającej prawo holidingowe.
Nowelizacja kodeksu spółek handlowych (dalej „KSH”) wprowadzająca w Tytule I nowy Dział IV „Grupa spółek została opublikowana 12 kwietnia. Oznacza to, że od 13 października 2022 r. podmioty polskie będą mieć możliwość skorzystania z tej nowej instytucji prawa spółek handlowych.
Co istotne, będzie to możliwość. Zdefiniowaną w ramach KSH i sformalizowaną grupą spółek można bowiem być albo nią nie być. Kto podejmuje tę decyzję i jaka ona powinna być - oto jest pytanie.
Za i przeciw
O teoretycznych aspektach nowej regulacji mówiono już wiele i zapewne wiele jeszcze będzie trzeba dopowiedzieć. Prawdopodobnie część pytań, które nasuwają się już teraz przy analizie przepisów pozostanie jeszcze długo bez jednoznacznej odpowiedzi. Spróbujmy jednak w możliwie najbardziej praktyczny sposób rozważyć główne argumenty przemawiające „za” i „przeciw” poddaniu się konstrukcji prawnej grupy spółek.
W pierwszej kolejności wróćmy do pytania – kto faktycznie decyduje o utworzeniu grupy spółek i dołączaniu do niej poszczególnych członków.
Podstawowym dokumentem konstytuującym grupę spółek będzie uchwała zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia spółki zależnej o uczestnictwie w grupie spółek, wskazująca spółkę dominującą dla tej grupy. Takie uczestnictwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta