Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Branża z traumatyczną przeszłością

07 czerwca 2022 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Amerykański Westinghouse w 2017 r. znalazł się w upadłości
autor zdjęcia: Denton Rumsey/shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Amerykański Westinghouse w 2017 r. znalazł się w upadłości

Choć eksperci wieszczą koniec chudej dekady w energetyce atomowej, to globalnym koncernom trudno będzie o niej zapomnieć. Zwłaszcza że na horyzoncie są już nowe kłopoty.

Amerykanie, Francuzi, Koreańczycy – lista potencjalnych wykonawców polskich elektrowni atomowych jest stosunkowo krótka. Trudno się dziwić: w tej branży na globalną skalę są zdolne działać tylko nieliczne firmy, a rząd w Warszawie wykluczył z niej Rosjan.

Jako pierwsi ofertę złożyli w październiku ubiegłego roku Francuzi: ich niewiążąca oferta zakłada budowę od czterech do sześciu reaktorów EPR (European Pressurized Reactor), których moc może sięgać od 6,6 do 9,9 GWe, w dwóch–trzech potencjalnych lokalizacjach. Koncern EdF – właściciel ponad 75 proc. akcji spółki Framatome zajmującej się projektowaniem, dostawą, budową i pełnym cyklem zarządzania reaktorami EPR – ma w zanadrzu istotne argumenty: rząd w Paryżu, poprzez EdF, jest w stanie wspomóc finansowo realizację projektu, Francuzi wstępnie wybrali też ok. 70 polskich firm, które mogłyby skorzystać na projekcie, uczestnicząc w pracach budowlanych i inżynieryjnych. Z mniej więcej połową tych firm Francuzi współpracowali już wcześniej przy budowie elektrowni jądrowych.

Ponad pół roku musieliśmy czekać na ruch konkurencji. W kwietniu na rządowych biurkach wylądowała wreszcie oferta Koreańczyków. Korea Hydro & Nuclear Power (koncern, do którego należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12286

Wydanie: 12286

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament