Kamienie milowe to szansa dla Polski
Wypłata unijnych środków zależy od spełnienia konkretnych, ambitnych i nowoczesnych zadań.
Komisja Europejska uruchomiła procedurę zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy przedstawionego przez Polskę. Nie oznacza to jeszcze formalnej jego akceptacji, ale jest działaniem w dobrym dla Polski kierunku.
Przewidziane w KPO miliardy euro (ponad 24 mld w formie bezzwrotnych dotacji oraz 9 mld tanich pożyczek) są szansą na modernizację polskiej gospodarki i podwyższenie standardu naszego życia. Są szansą na istotny postęp cywilizacyjny, bo ich wypłata powiązana jest ze spełnieniem wielu warunków faktycznych i prawnych zawartych w liczącym ponad 200 stron aneksie KE do Planu w postaci tzw. kamieni milowych.
Ambitne zadania
Są to konkretne, ambitne i nowoczesne zadania do wykonania przez Polskę w najbliższych latach w takich sferach gospodarki i życia społecznego, jak energetyka, transport publiczny, ekologia, rolnictwo, ochrona zdrowia oraz szkolnictwo. Aby uzyskać środki z KPO, Polska zobowiązała się m.in. do ograniczenia biurokracji, wspierania cyfrowej i zielonej transformacji, poprawy jakości leczenia i dbałości o zdrowie ludzi, zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, poprawienia dostępności żłobków i przedszkoli, stworzenia warunków podnoszenia kwalifikacji niezależnie od wieku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta