Kiedy powstaje stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej
Dla zaistnienia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie wystarcza posiadanie w Polsce struktury charakteryzującej się wystarczającą stałością. Ważne, aby struktura ta, w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, umożliwiała odbiór i wykorzystywanie nabywanych usług na własne potrzeby tego stałego miejsca. Dodatkowo, to samo zaplecze personalne i techniczne nie może być wykorzystywane jednocześnie do świadczenia i odbioru tych samych usług.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 maja 2022 r. (I FSK 968/20).
Spółka A – prowadząca działalność magazynową, zawarła z niemiecką Spółką B – sprzedawcą w formule e-commerce, umowę składu regulującą transakcje magazynowania towarów. Przedmiotem umowy jest m.in. stałe przyjmowanie i składowanie towarów w wydzielonym i oznaczonym miejscu, przygotowanie towarów do wysyłki, wysyłka oraz przyjęcia zwrotów towarów w wynajmowanym przez spółkę magazynie. Jednocześnie, spółka niemiecka ma zapewniony dostęp do przechowywanych towarów w czasie przez siebie wybranym. Spółka A stoi na stanowisku, że w związku z realizowaną transakcją Spółka B nie ma w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ nie zostały spełnione takie przesłanki jak: odpowiednia struktura w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, niezależność decyzyjna.
Organ uznał za nieprawidłowe stanowisko spółki w tym zakresie. Jak wskazał, wykorzystywanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta