Wkrótce będzie trudniej pracować na rauszu
Zdaniem 70 proc. badanych Polaków pracodawcy powinni mieć możliwość sprawdzania trzeźwości pracowników, co niedługo umożliwi nowelizacja kodeksu pracy.
W ubiegłym roku 117 wypadków przy pracy było spowodowanych „niewłaściwym stanem psychofizycznym pracownika”, jak wynika z danych GUS. Wprawdzie jest to niewielka liczba na tle prawie 69 tys. wypadków przy pracy, które wydarzyły się w 2021 r. (to o 6 tys. więcej niż w 2020 r.), ale pokazuje zagrożenie, jakie nietrzeźwi pracownicy stanowią dla siebie i dla otoczenia. Jak wynika z badań, picie alkoholu przed pracą, albo w trakcie pracy to realny problem części pracodawców.
W niedawnym sondażu serwisu LiveCareer.pl prawie trzech na dziesięciu z 1,4 tys. pracowników przyznało się do picia alkoholu w trakcie pracy. To kilkakrotnie więcej niż w badaniu z 2008 r., gdy takich wskazań było 8 proc. Tegoroczne statystyki zawyżają mężczyźni; 39 proc. z nich przyznało, że zdarza się im pić w pracy, podczas gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta