Letnie upały w miastach stają się nieznośne
Samorządy podejmują wiele działań doraźnych, by ulżyć mieszkańcom. Ale najważniejsze są projekty, dzięki którym znikać będą miejskie wyspy ciepła.
W zabetonowanych, gęsto zabudowanych miastach wysokie temperatury są szczególnie dotkliwe dla mieszkańców, a każda fala upałów stawia w stan gotowości służby miejskie. – Musimy być gotowi na konsekwencje upałów – podkreślał prezydent Rafał Trzaskowski, gdy w Warszawie w minionym tygodniu obradował zespół zarządzenia kryzysowego.
Gotowi na kryzys
Zespół ten na bieżąco monitoruje m.in. pobór energii, której zużycie w czasie upałów znacząco rośnie. Pod obserwacją miejskich służb są też dostawy wody, by móc szybko zareagować, gdyby jej zabrakło, również szpitale starają się być w gotowości na ewentualne przyjęcie większej liczby pacjentów z udarem słonecznym czy problemami z odwodnieniem.
Podobne działania podejmują inne miasta. – Zielona Góra posiada ujęcia wody, w których czerpie się ją z głębokich warstw wodonośnych i ujęć wody z Odry, więc na większą skalę nie powinien występować problem z zaopatrzeniem w wodę – mówi nam Monika Zapotoczna z Urzędu Miasta Zielona Góra. – Problemy mogą wystąpić w przypadku płytkich, przydomowych ujęć i studni. Jednakże niewykluczona jest sytuacja, gdy ZWiK z terenu miasta może ograniczyć używanie wody przykładowo do podlewania kwiatów i ogrodów –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta