Weryfikacja warunków zwolnienia z podatku przy wypłacie dywidendy
Odbiorcę dywidendy można uznać za jej rzeczywistego właściciela, nawet jeśli nie jest spełniony warunek prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej w kraju siedziby. Pozwala to zastosować zwolnienie z podatku u źródła.
Z dniem 1 stycznia 2022 r. w podatku u źródła (WHT), po trwającym trzy lata swoistym „okresie przejściowym”, zaczął obowiązywać mechanizm pay and refund. Jego istota polega na tym, że polscy płatnicy, dokonujący w roku podatkowym na rzecz tego samego zagranicznego podatnika wypłat określonych należności powyżej 2 mln złotych (w roku podatkowym płatnika), są zobowiązani do poboru podatku u źródła (WHT) według stawek krajowych (19 proc. lub 20 proc.). Dopiero w następnej kolejności możliwe jest wystąpienie do organu podatkowego z wnioskiem o zwrot całości lub części tak pobranego podatku. Ustawodawca zdecydował się przy tym ograniczyć stosowanie mechanizmu pay and refund do płatności dokonywanych na rzecz podmiotów powiązanych i tylko w odniesieniu do określonych kategorii należności, stanowiących tzw. płatności o charakterze „biernym” (tj. przede wszystkim odsetki, należności licencyjne i dywidendy).
Odstąpienie od stosowania mechanizmu pay and refund i – w konsekwencji – zastosowanie obniżonej stawki podatku, zwolnienia lub niepobranie podatku na podstawie przepisów szczególnych lub właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest możliwe m.in. w przypadku terminowego złożenia przez płatnika do organu podatkowego stosownego oświadczenia. W jego treści płatnik poświadcza, że:
∑ posiada dokumenty wymagane przez przepisy prawa podatkowego dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta