Pracodawca weryfikuje, czy może zrezygnować z zaliczek
Płatnik pobiera zaliczki na PIT, mimo wniosku złożonego przez pracownika, jeśli przekroczony zostanie ustawowy limit dochodów. Nie sprawdza jednak zarobków zatrudnionego z innych firm.
W 2022 r. wprowadzony został mechanizm niepobierania zaliczek od osób najmniej zarabiających. Podatnik może na swój wniosek zwolnić płatnika z tego obowiązku, jeśli przewiduje, że uzyskane przez niego dochody nie przekroczą w roku podatkowym 30 tys. zł, czyli kwoty wolnej od podatku. Pracodawcy mają jednak wątpliwości co zakresu ich odpowiedzialności za rozliczenie takiego pracownika, np. jeśli pracownik poda we wniosku nieprawdziwe dane.
Wnioski zleceniobiorców
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił te kwestie w najnowszej interpretacji z 21 czerwca 2022 (nr 0113- KDIPT2-3.4011.1202.2021. 2.KS). Sprawa dotyczyła agencji pracy tymczasowej, która świadczy usługi leasingu pracowniczego i wynajmu pracowników dla klientów biznesowych poszukujących elastycznych form zatrudnienia oraz pracowników i zleceniobiorców. Spółka zajmuje się profesjonalną rekrutacją zarówno pracowników fizycznych, jak i specjalistów z różnych branż.
Główną formą zatrudnienia są umowy zlecenia. Agencja zawiera je ze zleceniobiorcami w ramach prowadzonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta