Biznes może już przejść z ryczałtu na skalę
Przedsiębiorca, który chce zmienić formę rozliczeń, musi uwzględnić w kalkulacjach wysokość podatku, kosztów oraz składki zdrowotnej.
Obniżka PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc. może spowodować, że dla części przedsiębiorców na ryczałcie korzystniejsza okaże się skala. Nowelizacja Polskiego Ładu daje im szansę na zmianę formy opodatkowania. I to już w lipcu.
Jeśli się zdecydujemy na zmianę, pierwszą połowę roku rozliczymy ryczałtem, a drugą według skali. Musimy więc od lipca założyć księgi (przychodów i rozchodów albo rachunkowe). Trzeba w nich zapisywać przychody i koszty (na ryczałcie ewidencjonujemy tylko przychód), obliczać dochód i płacić od niego zaliczki na PIT. Wyliczymy je, stosując już nową skalę z 12-proc. PIT-em (począwszy od zaliczki za lipiec). Za 2022 r. złożymy dwa zeznania: PIT-28 i PIT-36.
O przejściu na skalę trzeba poinformować urząd skarbowy. Jest na to trochę czasu, bo robimy to w terminie rozliczania podatku za lipiec, czyli do 22 sierpnia (20 przypada w sobotę). Ministerstwo Finansów potwierdza, że można to też zrobić w CEIDG. Jeśli prowadzimy działalność w formie spółki cywilnej bądź jawnej, oświadczenie o rezygnacji z ryczałtu składają wszyscy wspólnicy.
Stawka podatku
Co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zmianie formy rozliczeń? Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta