Nie każdą ugodę warto zawrzeć
Pracodawca może przed sądem dogadać się z pracownikiem. Powinien dobrze przeanalizować warunki porozumienia, bo co do zasady nie będzie mógł się z niego wycofać.
∑ W toku procesu o zapłatę dodatków za nadgodziny sędzia zaproponował ugodę. Szef bez głębszej analizy zgodził się. Sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania. Po dokładnych wyliczeniach szef uznał, że kwota do zapłaty jest nie tylko mocno zawyżona, ale nie ma środków, aby wypłacić ustalone w ugodzie wynagrodzenie w terminie w niej określonym. Czy można zaskarżyć postanowienie o umorzeniu, próbując podważyć zawartą już ugodę? – pyta czytelniczka.
Tak. Zaskarżenie postanowienia o umorzeniu jest dopuszczalne. Szanse na podważenie ugody są jednak nikłe. W celu zaskarżenia postanowienia należy w terminie 7 dni zażądać doręczenia sentencji postanowienia z uzasadnieniem, a po jego otrzymaniu wnieść w terminie 7 dni zażalenie na to postanowienie. Ponowna kalkulacja opłacalności zawarcia ugody sądowej nie pozwoli jednak jej unieważnić.
Podwójny charakter
Uwzględnienie zażalenia pracodawcy wymagałoby wskazania, że oświadczenie woli osoby, która podpisała ugodę, dotknięte było wadą powodującą jej nieważność lub umożliwiającą uchylenie się od złożonego oświadczenia woli (por. uchwała Sądu Najwyższego z 20 grudnia 1970 r., III PZP...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta