Śląsk to przyszłość Europy
Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024, przyznany Katowicom, jest równie prestiżowy jak miano Europejskiej Stolicy Kultury czy prawo do organizacji igrzysk.
Historia Śląska została już nieraz opowiedziana. Przybliżał ją wybitnymi obrazami Kazimierz Kutz. Tętno uchwycił Jan „Kyks” Skrzek, a mocno słyszalne echo wydobywa dla młodej publiczności w swoich kompozycjach raper Mioush. Wreszcie ostatnio osobiste reminiscencje w „Kajś” Zbigniewa Rokity stały się bliskie nie tylko Ślązakom. Wszyscy opowiadali Polsce o Śląsku – o czarnym, górniczym regionie, ludziach odpornych na mity i o narodzie ciężkiej, niemal katorżniczej pracy. Dzisiaj możemy opowiedzieć tę historię raz jeszcze, odkrywając nowe fakty i wiraże.
Pretekstem jest przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 (EMN), równie prestiżowego jak miano Europejskiej Stolicy Kultury czy prawa do organizacji igrzysk. Nie wydarzyłoby się to bez wysiłków całej polskiej akademickiej wspólnoty, ale przede wszystkim zaangażowania miasta Katowice i Uniwersytetu Śląskiego, czyli intuicji Marcina Krupy i Ryszarda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta