Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie możemy zaciągać długu taniej niż UE

14 lipca 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Arak
autor zdjęcia: r. gardziński
źródło: Rzeczpospolita

Warto korzystać z tańszego finansowania. Nie da się logicznie uzasadnić odrzucenia pieniędzy z KPO. Koszty pożyczenia ich na rynku byłyby większe.

W przestrzeni publicznej pojawiało się wiele o tym, że Krajowy Program Odbudowy Polsce nie jest potrzebny. W końcu nasz kraj mógł zaciągać zobowiązania w okresie pandemii tanio.

Faktycznie tak było. Jednak obecnie rentowność dziesięcioletnich polskich obligacji skarbowych sięga już prawie 7 proc. Dla porównania, w czasie wakacji 2021 r. było to około 1,55 proc., pod koniec 2021 r. około 3,7 proc., a w połowie kwietnia 2022 już ponad 6 proc. W tym samym czasie koszty emisji długu rozłożone na wszystkie państwa UE wzrosły z poziomu 0–0,5 proc. do 2,5 proc. obecnie. Oznacza to, że UE nadal pożycza taniej niż Polska i to ponaddwukrotnie.

Zacznijmy jednak od początku, czyli od tego, czym są rentowności. Rentowność obligacji to oprocentowanie nowego długu zaciąganego przez państwa. Rentowności zależą od trzech czynników: (1) stopy procentowej NBP – czyli bieżącego kosztu pieniądza na rynku, (2) oczekiwań rynku finansowym na przyszły poziom stóp procentowych – np. w ciągu najbliższych dwóch lat dla obligacji dwuletnich, (3) premii za ryzyko kredytowe – rekompensuje ona ryzyko, że dług może nie zostać spłacony.

W ciągu roku rentowności obligacji znacznie wzrosły. Dla przykładu, rentowność obligacji dziesięcioletnich podniosła się z 1,7 do 6,6 proc. Podobnie wzrosły rentowności obligacji dwu- i pięcioletnich. Oznacza to, że Skarb Państwa musi płacić o prawie 5 pkt proc. więcej za emisję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12317

Wydanie: 12317

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament