Młody Ukrainiec może zarabiać jako praktykant
Osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie, skończyły tam szkołę i mają nie więcej niż 30 lat, można w Polsce przyjąć na praktykę absolwencką.
∑ Do naszej firmy zgłosiło się kilka chętnych osób, które ukończyły szkoły średnie na Ukrainie. Chcemy poznać ich możliwości i przyjąć na początek na praktyki płatne w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Czy ma tu zastosowanie polska ustawa i czy umowa będzie wolna od składek ZUS? – pyta czytelnik.
Ustawa o praktykach absolwenckich może mieć zastosowanie m.in. do osób narodowości ukraińskiej, o ile dysponują odpowiednim świadectwem ukończenia szkoły w Ukrainie. Przedsiębiorca może zatrudnić takie osoby w ramach praktyki, ale tylko do trzech miesięcy. Korzyścią jest brak obciążeń składkowych wobec ZUS. Warto więc rozważyć takie rozwiązanie w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają ścieżkę zawodową.
Potrzebne świadectwo
Praktyki absolwenckie reguluje ustawa z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1244). Z jej art. 2 wynika m.in., że osoba fizyczna,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta