Ciąg dalszy poszukiwań ducha konstytucji
Obrońcy konstytucji twierdzą, że PiS, zmieniając ustawy o sądownictwie przy pomocy ustaw zwykłych, narusza ducha konstytucji. To spytajmy tego „ducha”, jak to było.Na posiedzeniu Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego w dniu 21 sierpnia 1995 r. w głosowaniu nad art. 69 projektu o źródłach prawa (w uchwalonym tekście art. 87) odrzucono propozycję, by wymienić w nim również „ustawy organiczne”. Wiktor Osiatyński, ekspert komisji, stwierdził, że ustawy takie trudno będzie uchwalić, bo wymagają kwalifikowanej większości, którą trudno będzie uzyskać. „Wprowadzenie ustaw organicznych w przypadku parlamentu takiego, jaki mamy obecnie, a tym bardziej w przypadku takich parlamentów, które możemy mieć w przyszłości, oznacza, że ustaw organicznych nie da się uchwalić”.
Poseł Tadeusz Mazowiecki zapytał Andrzeja Gwiżdża, przedstawiciela Rady Ministrów, „na czym miałaby polegać wyższość ustaw organicznych poza koniecznością uchwalania tego typu ustaw wyższą większością”. Profesor Gwiżdż odpowiedział, że „szczególna moc prawna ustaw organicznych znaczyłaby to, że inne ustawy musiałyby w swojej treści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta