Demontaż systemu
Zanim sąd ukarze rodzica, dziecko zdąży dorosnąć.
Po miesiącu od opublikowania kontrowersyjnego stanowiska (46/A/2022) w kwestii zgodności z Konstytucją RP przepisów zapewniających kontakty pomiędzy dziećmi a ich rodzicami żyjącymi w rozłączeniu organ pełniący funkcję Trybunału Konstytucyjnego opublikował uzasadnienie orzeczenia. W sprawie skargę złożyła matka dziecka w imieniu własnym oraz córki, uważając, że ich konstytucyjne prawa zostały naruszone poprzez przymuszenie do spotkań dziecka z ojcem.
Z dobrym uzasadnieniem sądowym jest tak, że strony i osoby trzecie, czytając je, powinny nauczyć się czegoś, poszerzyć perspektywę. Wówczas orzeczenie jest dobre, nawet jeśli niekoniecznie zgodne z naszym oczekiwaniem. Niestety, z uzasadnienia, które opublikowano na stronach Trybunału Konstytucyjnego, nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Trzeba więc samodzielnie zmierzyć się z rzeczywistością, która trwoży. Zwłaszcza jeśli jesteś rodzicem, a związek miłosny ulega rozpadowi. W takich wypadkach skłóceni rodzice zwracają się do sądów, by zadecydowały o sposobie dalszego funkcjonowania rodziny.
Przede wszystkim pomóc dziecku
Jednym z problemów jest uporczywe zniechęcanie dziecka przez jednego z rodziców do kontaktu z drugim rodzicem. Wiąże się to najczęściej z zaburzeniami osobowościowymi osoby, która stosuje te praktyki – z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta