Zwyczajne zgromadzenie wspólników – na co zwrócić uwagę
Okres sprawozdawczy, który każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przechodzi co roku, może czasem spowodować nie lada problemy. Sprawdzenie zawczasu kilku kwestii oraz solidne przygotowanie obrad zwyczajnego zgromadzenia pozwala na płynne zamknięcie ostatniego roku obrotowego i zapewnienie spółce prawidłowego funkcjonowania w kolejnych miesiącach.
Okres sprawozdawczy spółek kończących rok obrachunkowy przypadający na czas po dniu 29 września 2021 r., jednak nie później niż w dniu 30 kwietnia 2022 r., z powodu wciąż obowiązującego stanu epidemii, na podstawie rozporządzenia ministra finansów został w tym roku także wydłużony o trzy miesiące. Wiele zarządów zwołuje więc aktualnie zwyczajne zgromadzenia wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością celem przegłosowania wymaganych przez prawo uchwał. Przy tej okazji, w spółkach dochodzi do zmian kadrowych, a w związku z tym, także do podejmowania innych związanych z tym czynności. Praktyka pokazuje, że zarządy spółek, bądź osoby działające na ich polecenie, często przygotowują dokumentację korporacyjną według przyjętych w poprzednim roku (bądź poprzednich latach) schematów, w tym na przyjętych w spółce wzorach dokumentów. To sprawia, że w takiej sytuacji nie trudno o błędy, i to o błędy rzutujące na istotne dla funkcjonowania spółki sfery. W tym kontekście warto więc pamiętać o kilku kwestiach, które mogą pozwolić ustrzec się spółce niemiłych niespodzianek.
Kadencje i mandaty
Każda umowa (akt założycielski) spółki jest inna. Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują wiele dyspozytywnych regulacji, które w umowach mogą być uregulowane odmiennie niż w ustawie. Warto więc, by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta