Ile lat na emeryturze
Mężczyzna w wieku emerytalnym 65 lat przeżyje jeszcze średnio ponad 14 lat, a kobieta w wieku 60 lat – dłużej, bo 24 lata.
W świetle danych demograficznych podwyższenie wieku przechodzenia na emeryturę lub kontynuowanie pracy po jego przekroczeniu jest niezbędne dla ograniczania niskich wypłat emerytur w przyszłości. Rosnąca liczba emerytów będzie bowiem musiała być utrzymywania przez malejącą liczbę pracujących.
Już teraz, przy drastycznych podwyżkach czynszów, osoby o najniższych emeryturach znalazły się w trudnym położeniu. Niektórym grozi znalezienie się w strefie skrajnego ubóstwa, bo po uiszczeniu czynszu i innych stałych opłat ich zasoby gotówkowe dramatycznie topnieją. Alternatywą staje się narastające zadłużanie z tytułu nieopłacania zobowiązań. Tylko nieliczni emeryci mają oszczędności lub inne bufory finansowe pozwalające rekompensować podwyżki czynszów.
Efekt wczesnych emerytur
Istotną przyczyną trudnych sytuacji budżetów osób o niskich dochodach są niskie emerytury wielu z nich, co jest w wielu przypadkach skutkiem wczesnego przechodzenia na emeryturę. Konsekwencją takich decyzji są stosunkowo krótkie okresy opłacania składek w ZUS. Towarzyszyła temu obecna w społeczeństwie atmosfera zachęcająca do możliwie szybkiego przechodzenia na emeryturę. Ponadto, niektórzy pracodawcy wypychali na emerytury pracowników zyskujących uprawnienia do tych świadczeń.
Działania władz skłaniające do dłuższego pozostawania na rynku pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta