Wielu inwestorów wstrzymało decyzje i czeka na rozwój sytuacji
Wojna może studzić nastroje na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w II półroczu – mówi Magdalena Czempińska, dyrektor w dziale badań rynku w Knight Frank.
Jak rosyjska agresja na Ukrainę wpłynęła na postrzeganie Polski jako rynku nieruchomości komercyjnych? Wartość transakcji w I połowie br. okazała się wysoka. Czy widać zmianę struktury kupujących pod względem narodowościowym?
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. zainwestowano niemal 2,9 mld euro w polskie nieruchomości komercyjne, a w analogicznych okresach lat 2021 i 2020 było to odpowiednio 2 mld euro i 3 mld euro. Należy jednak pamiętać, że wynika to po części z finalizowania transakcji rozpoczętych w II połowie zeszłego roku.
Wojna w Ukrainie zmieniła postrzeganie nie tylko Polski, ale i całego regionu CEE przez inwestorów przede wszystkim z USA i z Azji, ponieważ generalnie naruszyła stabilność Europy jako całości. Wielu inwestorów wstrzymało się z decyzjami dotyczącymi zakupu, aby obserwować rozwój sytuacji. Niemniej podmioty z Europy – zarówno Zachodniej, jak i Środkowo-Wschodniej – nadal pozostały aktywne. Niektórzy już obecni powiększyli swoje portfele, ale co ważniejsze – w II kwartale 2022 r. na liście kupujących pojawiły się podmioty debiutujące w Polsce – szwedzka spółka Eastnine i czeska Trigea...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta