Przecieka garaż, zapadł się chodnik i co dalej
Jak postępować w przypadku wad części wspólnych nieruchomości.
Wady części wspólnych są utrapieniem zarządców nieruchomości. Zalewane garaże, spękane klatki schodowe, przeciekający dach to ich codzienność. Deweloperzy, przekazując nieruchomości, oddają w użytkowanie także części wspólne. Te jednak co do zasady odbiera zarządca budynku. Co dzieje się w przypadku ujawnienia w nich wady – jak sama nazwa wskazuje – wspólnej? Zapytaliśmy o to prawników reprezentujących zarówno deweloperów, jak i nadzór właścicielski.
Prawo do roszczenia
Mieszkańcy lokali kupionych na rynku pierwotnym zauważają pierwsze wady części wspólnych nieruchomości dopiero po zamieszkaniu. Inne wady wychodzą dopiero z czasem, po latach. Najczęściej pojawiają się takie problemy, jak zalewanie i zawilgocenie lokali, pękające elewacje, wady kanałów wentylacyjnych i innych instalacji, przecieki wody przez dylatacje czy nieszczelne okna.
Warto zatem wiedzieć, czym jest nieruchomość wspólna. Jest to nieruchomość wyjściowa (cały budynek poza gruntem) pomniejszona o wszystkie samodzielne lokale (wyodrębnione i niewyodrębnione) oraz pomieszczenia do nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta