Nabycie wierzytelności niewymagalnej także bez VAT
Transakcji nabycia na własne ryzyko wierzytelności, po cenie niższej od wartości nominalnej, nie można zakwalifikować jako usługi świadczonej przez nabywcę wierzytelności na rzecz zbywcy. W takich okolicznościach cesjonariusz wierzytelności nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia od cedenta, ponieważ różnica między wartością nominalną cedowanych wierzytelności a ceną ich sprzedaży odzwierciedla ich rzeczywistą ekonomiczną wartość w chwili sprzedaży.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 9 czerwca 2022 r. (I SA/Po 866/21).
Podatnik (wnioskodawca) wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, nie prowadzi natomiast działalności w zakresie usług ściągania długów. Zamierza nabyć od zagranicznej spółki wierzytelność z tytułu pożyczki, płacąc cenę niższą od wartości nominalnej tej wierzytelności, odzwierciedlającą jej rzeczywistą wartość ekonomiczną. Na dzień sprzedaży wierzytelność będzie niewymagalna, nie będzie w stosunku do niej prowadzone postępowanie sądowe ani egzekucyjne, jak również nie będą zachodziły przesłanki do uznania jej za zagrożoną nieściągalnością. W zamian za nabycie przedmiotowej wierzytelności podatnik nie otrzyma jakiegokolwiek wynagrodzenia. Umowa sprzedaży wierzytelności nie będzie także zawierała zastrzeżenia o zwrocie wierzytelności na rzecz zbywcy.
Zgodnie ze stanowiskiem podatnika, transakcja nabycia takiej wierzytelności we własnym imieniu i na własne ryzyko nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Podatnik wywodził, że nie zobowiązuje się do ściągnięcia długu w zamian za wynagrodzenie, dlatego nie dochodzi do odpłatnego świadczenia usług po jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta