Renesans Wolnej Europy
Od audycji zagłuszanych przez komunistyczne reżimy, po zakazane przez dyktatorów konta na mediach społecznościowych. Legendarne radio niestety wciąż jest potrzebne.
Już nie tylko radio i nie tylko w Europie. Ale cel pozostaje ten sam: dostarczenie niezależnych treści dziennikarskich odbiorcom w krajach, gdzie wolność mediów jest ograniczana. Radio Wolna Europa/Radio Swoboda nadaje dziś w 27 językach i w 23 krajach, od Białorusi po Afganistan i Iran.
W samej centrali w Pradze zatrudnia 680 osób, a kolejne 500 w 21 biurach lokalnych. Na rzecz organizacji działa też ponad 1300 niezależnych dziennikarzy. Inne są kanały dotarcia do odbiorców, ale niechęć ze strony lokalnych władz tak samo silna, jak w przeszłości, a w niektórych sytuacjach życie dziennikarzy tak samo zagrożone.
Nowe życie w Pradze
– RWE zostało zaproszone przez Vaclava Havla w 1995 roku do Pragi. To dało nowe życie. Wielu Czechów pamiętało czasy, gdy słuchało się RWE – mówi Jan Lipavský, minister spraw zagranicznych Czech.
Havel, ówczesny prezydent Czech, a w czasach komunistycznych działacz czechosłowackiej opozycji, ciągle uważał, że RWE ma swoje miejsce w państwach byłego bloku sowieckiego. Choćby po to, żeby wyznaczać standardy nowo powstałym mediom niezależnym. Ofiarował organizacji ulokowany w centrum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta