Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rok wyjątkowej empatii i dobrej woli

22 sierpnia 2022 | Życie Regionów | Mariusz Janik
Kryzys na Ukrainie doprowadził do aktywizacji ludzi dobrej woli zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach
autor zdjęcia: Piotr MolEcki/East News
źródło: Rzeczpospolita
Kryzys na Ukrainie doprowadził do aktywizacji ludzi dobrej woli zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach

Dzień Pomocy Humanitarnej obchodzimy w tym roku w cieniu niezwykłej mobilizacji Polaków, także na regionalnym szczeblu.

Do 274 milionów osób urosła dziś grupa ludzi na całym świecie, którzy wymagają bezzwłocznego udzielenia pomocy humanitarnej. Dane są przerażające – nie tylko dlatego, że grupa ta jest rekordowo wielka, ale również dlatego, że rośnie w ekspresowym tempie. Raptem dwa lata temu międzynarodowe agencje pomocowe i organizacje humanitarne doliczyły się 168 mln osób w tragicznej, wymagającej szybkich działań, sytuacji.

O ich losie, ale też o trudach ludzi dobrej woli, którzy ruszają na pomoc potrzebującym – zarówno tym w bezpośrednim sąsiedztwie, jak i w dalekich krajach na antypodach – ma przypominać organizowany na globalną skalę Dzień Pomocy Humanitarnej, przypadający 19 sierpnia. Organizuje się go od 13 lat w rocznice ataku na siedzibę ONZ w Bagdadzie w 2003 r. W tym roku globalnie przyświeca mu hasło: „Potrzeba całej wioski, by wychować dziecko” – stare afrykańskie przysłowie, które doskonale ilustruje specyfikę działań pomocowych. Ich skuteczność zależy bowiem nie tylko od dorywczo udzielonej pomocy, ale od zaplanowanych często na lata, systematycznych działań i uzdrawiania całego otoczenia potrzebujących.

W Polsce temat przygotowanej z okazji tego święta wolontariatu kampanii jest nieco inny: „Pomoc w naszych rękach”. Jak podkreśla Polska Akcja Humanitarna, chodzi o wyrażenie podziwu i afirmację działań ludzi, którzy mieszkają wokół nas i ostatniej wiosny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12349

Wydanie: 12349

Spis treści

Opinie

Zamów abonament