Czym są analiza funkcjonalna i profil funkcjonalny stron
Aby prawidłowo udokumentować transakcję i następnie ustalić jej porównywalność z innymi przedsięwzięciami, należy ustalić jakie funkcje i role pełnią jej uczestnicy oraz jakie ponoszą ryzyka.
W poprzednich artykułach z tego cyklu przedstawiliśmy podstawowe kwestie, które powinny być uwzględniane przy sporządzaniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Szczególną uwagę poświecono identyfikowaniu podmiotów powiązanych, pojęciu transakcji kontrolowanej oraz ustaleniu jednorodności takiej transakcji.
W niniejszym artykule przedstawimy kolejną kwestię dotyczącą dokumentacji cen transferowych, a mianowicie zasady sporządzania analizy funkcjonalniej i określania profilu funkcjonalnego stron. Zarówno pojęcie analizy funkcjonalnej, jak i profilu funkcjonalnego nie zostały zdefiniowane przez ustawodawcę w ustawie lub w jakimkolwiek innym akcie prawnym. Dlatego sporządzenie takiej analizy oraz próba określenia profilu funkcjonalnego stron nie należą do łatwych zadań i tym samym sprawiają wiele trudności praktycznych.
Czym jest analiza funkcjonalna
Zasadniczo każda transakcja, bez względu na jej charakter, odzwierciedla to, jakie funkcje pełni każda ze stron przy równoczesnym wykorzystywaniu aktywów oraz ponoszeniu ryzyk. Aby prawidłowo udokumentować taką transakcję i następnie ustalić jej porównywalność z innymi transakcjami, konieczne jest sporządzenie analizy funkcjonalnej. Zgodnie bowiem z art. 11q ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT analiza funkcjonalna jest obowiązkowym elementem analizy każdej dokumentowanej transakcji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta